Skip to main contentdfsdf

Home/ rchurch34sahin's Library/ Notes/ Upadłość konsumencka - najważniejsze informacje

Upadłość konsumencka - najważniejsze informacje

from web site

zwrot prowizji bankowej

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to na pewno jedyne rozwiązanie dla osób, które stały siętrwale niewypłacalne wskutek czego nie mają możliwości, aby spłacać zobowiązania w terminie. Skorzystanie z tego typu rozwiązania to czasem jedyna szansa na wyjście ze spirali zadłużenia. W tym artykule znajdują się najistotniejsze informacje dotyczące upadłości konsumenckiej.

Czy każdy może ogłosić upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencka dedykowana jest głównie osobom, które nie prowadzą firmy. Aczkolwiek zdarzają się sytuacje, gdy upadłość może zostać ogłoszona wobec byłego przedsiębiorcy. Warto wiedzieć, kto nie ma możliwości złożyć wniosku o upadłość konsumencką. Wniosku nie może złożyć:
-małżeństwo - nie może złożyć wniosku, ale każdy z małżonków z osobna może
-spółka, fundacja, stowarzyszenie bądź wspólnik spółki osobowej
-osoba, która ma niezarejestrowaną działalność gospodarczą lub osoba która prowadzi własny biznes

Czy wszystkie zobowiązania mogą zostać objęte postępowaniem upadłościowym?

Jednym spośród ważniejszych pytań, jakie może zadawać sobie konsument, który rozważa skorzystanie z takiego rozwiązania jakim jest ogłoszenie upadłości jest kwestia tego, czy wszystkie zobowiązania mogą zostać objęte postępowaniem upadłościowym. zwrot prowizji bankowej Zatem, długi, które mogą być objęte postępowaniem upadłościowym to każde zobowiązanie pieniężne - tj. kredyty bankowe, ubezpieczenia społeczne, podatki, i tak dalej. Istnieją jednak wyjątki. Zobowiązania, które to nie mogą zostać umorzone to:
-kary pieniężne określone przez sąd karny, np. grzywna
-ukryte wierzytelności a mianowicie jeśli konsument zataił swoje długi nie zostaną one umorzone
-wszelkie rekompensaty - zarówno za szkodę na osobie, jak i te wynikające z przestępstwa albo wykroczenia
-zobowiązania alimentacyjne

Gdzie należy dostarczyć wniosek?

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej powinien zostać dostarczony do Sądu Rejonowego, zgodnie z miejscem zamieszkania konsumenta. W momencie, gdy klient nie posiada miejsca zamieszkania na terenie Polski, wniosek trzeba dostarczyć w sądzie, w którego to rejonie mieści się własność konsumenta. Istotne jest odpowiednie przygotowanie oraz uargumentowanie składanego wniosku. Powinny zostać tam umieszczone informacje na temat: sytuacji, jaka doprowadziła do niewypłacalności dłużnika, wiadomości na temat stanu, jak również wartości posiadanego majątku przez konsumenta a także wszystkie dane dotyczące posiadanego zadłużenia łącznie z informacją o wszystkich wierzycielach.
rchurch34sahin

Saved by rchurch34sahin

on Oct 26, 20