Skip to main contentdfsdf

Home/ neisnegrtc's Library/ Notes/ Tworzenie faktur - o czym warto pamiętać?

Tworzenie faktur - o czym warto pamiętać?

from web site

Faktury VAT wystawiane są na potrzeby zarejestrowania transakcji objętych podatkiem od produktów i usług. Jednakże nie wszyscy przedsiębiorcy są zobowiązani do rozliczania podatku VAT, gdyż przypada im ustawowe zniesienie. Jak w tej sytuacji wygląda sprawa fakturowania i czy istnieje ewentualność utrwalania zawieranych transakcji w inny sposób?

 

Wystawianie faktur w przypadku podatników zwolnionych z podatku VAT

 

Podatnicy wykluczeni z VAT muszą wystawiać faktury, gdy partnerem jest drugi podmiot prowadzący aktywność gospodarczą. W przypadku, gdy nabywcą jest osoba nie prowadząca działalności gospodarczej, fakturę wystawia się na jej żądanie. W innym przypadku sprzedaż może być udokumentowana paragonem. Faktury VAT podatników zwolnionych ustawowo wymieniają:

Podatnikom przypada zwolnienie z podatku VAT,

Zwolnione regulacje dotyczące dostaw określonych towarów lub usług,

Przepisy dyrektywy zwalniają z podatku od dostaw niektórych artykułów.

Normy te nie dotyczą sytuacji, w której podatnik jest zwolniony z VAT w nawiązaniu do charakteru prowadzonej działalności. Oznacza to, że sprzedaje on artykuły ewentualnie usługi, które prawnie są zwolnione z podatku. Na fakturze bez VAT nie znajdziemy także informacji o tym, iż podatnik jest zwolniony z podatku VAT z powodu tego, iż nie przewyższył on limitu wartości sprzedaży, który obecnie wynosi 200 000 złotych. To znaczy że, jeśli podatnik korzysta z indywidualnego zwolnienia z VAT, nie musi pouczać o tym swoich nabywców. Pozostałe elementy, jakie nie muszą znajdować się na fakturze bez VAT to:

numer NIP,

numer VAT-UE,

kwota podatku,

stawka podatku.

 

Co powinna zawierać faktura vat?

 

Faktury wystawiane przez kontrahentów zwolnionych z VAT są prawie identyczne, jak faktury aktywnych podatników VAT. W zasadzie, w odróżnieniu do tradycyjnych faktur, istnieje parę szczegółów, jakie nie są brane pod uwagę na lub muszą być uwzględnione na fakturach innych niż VAT. system do wystawiania faktur Regulacja o podatku od towarów i usług przejrzyście definiuje dodatkowo, jakie szczegóły muszą być uwzięte pod uwagę na na każdej fakturze. Należą do nich:

data wystawienia faktury,

numer faktury,

data zrealizowania dostawy produktu lub zrealizowania usługi,

nazwa odbiorcy,

nazwę artykułu lub usługi,

liczbę artykułów/obręb usług,

opłatę jednostkową,

cena towarów lub usług.

Co znaczące, błędne wystawienie faktury z przegapieniem fragmentów wymaganych ustawowo wymaga wystawienia faktury korygującej niezależnie, czy dostawa towarów lub usług bądź kontrahent korzysta ze zwolnienia z VAT.

 

Obowiązujące dane oraz terminy

 

Co się tyczy reguły faktury VAT i faktury inne niż VAT winien wystawiać podmiot, który zapewnia produkty lub usługi. Czasami jednak faktura może zostać wystawiona przez firmę uprawnioną przez kupującego lub sprzedającego. Powinno się również pamiętać o czasie wystawienia faktury wynikającym z Regulacji o podatku od produktów i usług. W związku z tym faktura bez VAT musi zostać wystawiona przed 15tym dniem kolejnego miesiąca po którym dokonano transakcji sprzedaży. Dowód sprzedaży może być wystawiony w formie tradycyjnej i elektronicznej - w takim przypadku nie będzie widniał podpis wystawcy na dokumencie, co nie spowoduje nieważności faktury. W przypadku osób fizycznych zawierane transakcje będą uwieczniane na paragonach, zatem czas wystawiania faktur w nadchodzącym miesiącu nie obowiązuje. Pomimo tego każdy kontrahent ma zobowiązanie wystawić fakturę zgodnie z życzeniem konsumenta. Powinno się pomnieć, że faktura dla osoby prywatnej obejmuje takie same składniki, jak faktura dla podmiotów gospodarczych.

neisnegrtc

Saved by neisnegrtc

on Dec 29, 20