Skip to main contentdfsdf

Home/ ewennahfmb's Library/ Notes/ Systemy instalacyjne z miedzi - Testy

Systemy instalacyjne z miedzi - Testy

from web site

Do tworzenia miedzianych instalacji rurowych stosujemy rury miedziane produkowane według norm europejskich. Stanowią nimi rury miedziane instalacyjne wykonane zgodnie z regułą PN-EN 1057, wprowadzane do budowy ciężkiej również gorącej wody, ogrzewania i gazu wygodne w zasięgu wymiarowym od 6 mm do 267 mm.

 

 

Rury miedziane dawane w chłodnictwie i klimatyzacji są dawane w wymiarowaniu metrycznym w dziale od 6 mm do 108 mm dodatkowo w calach od ¼" do 4 1/8". Składa się je zgodnie z europejską normą PN-EN 12735-1. Natomiast rury miedziane do gazów medycznych i wolni są proste w charakterze od 8 mm do 108 mm plus są wykonane zgodnie z europejską normą PN-EN 13348.

 

 

Wymienione powyżej rury miedziane powstają z miedzi odtlenionej fosforem zawierającej: Cu + Ag > 99,90% (Cu - miedź, Ag - srebro) 0,015 % , P , 0,040 % (P - fosfor) Gatunek tenże istnieje oznaczony symbolem Cu-DHP.

 

 

Rury miedziane mogą dawać w trzech stanach materiału:

- twardym R290

- półtwardym R270

- miękkim R220

Rury miedziane mocne oraz półtwarde są pisane w działach prostych o długości 3 lub 5 m, zaś rury wygodne w zasięgu średnic 6-22 mm kierowane są w twarze kręgów, w których długość rury może liczyć 25 m czy 50 m.

 

 

W współzależności od przeznaczenia dzielą się z siebie czystością ścianek wewnętrznych oraz systemem pakowania.

Poza miedzianymi rurami wykonanymi razem z regułami europejskimi budowane są także rury miedziane, które ich nie spełniają, wprawdzie nie różnią się podstawowymi zaletami (takimi jak: skład chemiczny, czystość wewnętrznej ścianki rury oraz średnica zewnętrzna). https://najlepszekotly.pl/tag/kotly-elektryczne/

 

 

Grubość ścianki wewnętrznej rury systemowej jest mniejsza z tej dokonanej razem z umową EN 1057. Rury systemowe powszechnie wykorzystywane są w ogrzewaniu powierzchniowym - to ciągły system grzewczy, w który elementem grzewczym jest wygodna rura miedziana, na którą nałożono szczelną osłonę z ciała sztucznego. Rdzeniowa rura spełnia wymagania normy PN-EN 1057, natomiast otulina - normy PN-EN 13349.

 

 

Zewnętrzna osłona z tworzywa nie jest na trwale połączona z rdzeniową rurą miedzianą i jest również do ochrony przed zewnętrznymi uszkodzeniami i negatywnymi oddziaływaniami chemicznymi, kiedy także do oddzielenia przewodu rurowego od pierwiastka konstrukcyjnego np. przy montażu w ziemiach lub pod tynkiem. Do ogrzewania powierzchniowego stosujemy rurę miedzianą o wymiarach [mm] 10 x 0,6, 12 x 07, 14 x 0,8, 15 x 0,8 i 18 x 0,8.

 

 

W poprzednim etapie niektórzy producenci rury miedzianej wprowadzili systemową innowacyjna rurę dwuwarstwową, dopasowującą się z cienkościennej rury miedzianej z trwale zespoloną osłoną z polietylenu PERT. Zawiera ona znakomite własności plastyczne oraz przedstawia się łatwym montażem oraz obróbką.

 

 

Łuki nawet o małych promieniach można dokonać ręcznie bez użycia giętarki. Cienkościenne rury miedziane mogą stanowić wykorzystywane w budowach zimnej również przyjemnej wody, centralnego ogrzewania, ogrzewania również chłodzenia powierzchniowego.

 

 

Cienkościenna rura miedziana spełnia wymagania normy PN-EN 1057 oraz ma atesty DVGW, a i aprobatę techniczną ITB oraz Atest Higieniczny PZH. Dostarczana jest w wymiarach [mm] - średnica zew. x grubość ścianki (grubość rdzenia miedzianego): 14 x 2 (0,30), 16 x 2 (0,35), 18 x 2 (0,35), 20 x 2 (0,50) i 26 x 3 (0,50).

 

 

Najważniejszą zaletę rury cienkościennej - poza walorami technologicznymi również jej pięknymi własnościami - stanowi jej wartość, o jakiś 40 proc. mniejsza z wartości standardowej rury instalacyjnej oraz systemowej rury wykorzystywanej do ogrzewania podłogowego.

 

 

 

Łączenie rur miedzianych

 

Do budowania rur miedzianych zwraca się łączniki wykonane z miedzi zaś jej stopów (brązu oraz mosiądzu). Wymagania, jakie powinny one osiągać, objęte są w wartości PN-EN 1254. Złączki do wody pitnej muszą korzystać także Atest Higieniczny PZH. Potrafią obecne żyć łączniki do lutowania kapilarnego i zaciskowe: wiązane (z nakrętką), zaprasowywane oraz samozaciskowe.

 

 

Do budowania rur miedzianych z zastosowaniem kontaktów z miedzi często rzuca się dwie metody: lutowania kapilarnego lutem miękkim lub twardym oraz zaprasowywania. Łączniki rozwijane i samozaciskowe stosowane są do łączenia kotłów, grzejników oraz elementów instalacji stworzonych z drugich materiałów.

 

 

Do łączenia rur cienkościennych kieruje się łączniki zaprasowywane z podwójnym elementem uszczelniającym (oring z EPDM). Można podawać się złączkami systemowymi producentów cienkościennych rur miedzianych, jak i innymi często wykorzystywanymi na zbytu złączkami zaprasowywanymi z systemów tworzywowych do zaciskarek z konturem TH.

 

 

ewennahfmb

Saved by ewennahfmb

on Apr 28, 21