Skip to main contentdfsdf

Home/ machiljzve's Library/ Notes/ szczepionki na covid 19 nowe rodzaje szefowa ke chcemy rozszerzyc portfolio

szczepionki na covid 19 nowe rodzaje szefowa ke chcemy rozszerzyc portfolio

from web site

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w piątek, że KE chce rozszerzyć portfolio szczepionek przeciwko COVID-19 o preparaty na bazie białka. "Z pewnością dodamy inne potencjalne szczepionki. Na przykład szczepionki oparte na białkach mają również spory potencjał" – stwierdziła von der Leyen w piątek na konferencji prasowej.

Dwa koncerny, u których KE zamówiła szczepionki przeciw COVID-19 wytwarzają szczepionki bazujące na białkach

Te, które są obecnie dostępne w UE to szczepionki wektorowe bazujące na adenowirusie (AstraZeneca, Johnson & Johnson) oraz szczepionki mRNA (Pfizer/BioNTech i Moderna)

Europejska Agencja Leków na bieżąco ocenia m.in. badania prowadzone nad preparatem Novavaksu, niewykluczone, że wkrótce zostanie dopuszczony do użytku w krajach UE jak cztery inne preparaty

KE rozpoczęła już negocjacje z BioNTechem i Pfizerem dotyczące dostaw 1,8 mld szczepionek przeciw COVID-19 na kolejne lata

Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Nad szczepionkami chroniących przed COVID-19 opartymi o białko pracują dwie firmy: Novavax i Sanofi/Glaxo-Smith-Kline, z którymi KE zawarła umowy. Preparaty tego rodzaju zawierają fragmenty białka specyficznego dla wirusa. System odpornościowy człowieka reaguje na nie, wytwarzając przeciwciała.

Szczepionki tych dwóch koncertów mogą pojawić się w UE jeszcze w tym roku. Europejska Agencja Leków na bieżąco ocenia m.in. badania nad preparatem Novavaksu, a także niemieckim CureVac i rosyjskim Sputnikiem V. W ramach wspólnego programu zakupów UE zamówiła w sumie 2,6 mld dawek szczepionek u sześciu producentów.

Szczepionka białkowa Sanofi prawdopodobnie dopiero pod koniec roku

Oprócz czterech preparatów dopuszczonych już do użytku (Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson) KE złożyła zamówienie u niemieckiej firmy CureVac i francuskiego koncernu Sanofi, który nad szczepionką na koronawirusa pracuje z brytyjskim GlaxoSmithKline. W grudniu 2020 r. Sanofi ogłosił, że rozwijana przez niego szczepionka będzie dostępna dopiero pod koniec 2021 r.

Ursula von der Leyen mówiła w środę, że KE rozpoczęła negocjacje z BioNTechem i Pfizerem w sprawie dostawy 1,8 mld dawek szczepionek w latach 2022-23. W piątek natomiast powtórzyła również, że decyzja w sprawie kroków prawnych przeciwko koncernowi AstraZeneca za niewywiązywanie się z zobowiązań kontraktowych jeszcze nie zapadła

machiljzve

Saved by machiljzve

on May 07, 21